"Droga" - Cormac McCarthy 
Tytuł: "Droga"
Tytuł oryginały: "The Road"
Autor: Cormac McCarthy
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 270

Zapominamy to, co chcemy pamiętać, a pamiętamy to, o czym chcielibyśmy zapomnieć.

Czym się różni to, czego nigdy nie będzie, od tego, czego nigdy nie było?

Wyruszyć w drogę, jaką mają do pokonania bohaterowie książki McCarthy'ego, na pewno nie jest łatwo. Strach, który nie opuszcza nawet w nocy i staje się towarzyszem podróży, nie odstępuje na krok. Dodając głód, samotność i ogromne niezrozumienie, grupa podróżujących robi się coraz większa. Jednak kto chciałby podróżować z takimi kompanami, gdy nie wiadomo czy na końcu drogi znajduje się światło?

"Droga" nie jest książką z delikatnym przesłaniem. Ona zmusza do myślenia. Po jej przeczytaniu nie da się wstać i jak gdyby nigdy nic zająć się własnymi sprawami. Bez poświęcenia chwili na rozmyślanie ciężko byłoby mi przejść do codzienności. Słowa napisane przez McCarthy'ego poruszają w człowieku uczucia, które nawołują do refleksji i do docenienia tego, co się ma i jak marne i kruche może się to okazać. W jednej chwili można stracić wszystko - przykładem tego są bohaterowie.

Dokąd idziesz?
Co Cię czeka?
Czy droga doprowadzi Cię tam, gdzie zmierzasz?
Nic już nie jest pewne.

Na Ziemi doszło do wielkiego kataklizmu, który zniszczył praktycznie wszytko. Nie istnieją już żadne zwierzęta, nie zobaczysz ptaka sunącego po niebie. Dokoła przerażająca pustka i zniszczenie. Świat się skończył - nikt nie znał dni ani godziny. Teraz na swojej drodze możesz spotkać zaledwie opustoszałe miasteczka, popadające w ruinę domy, a znalezienie puszki wypełnionej żywnością graniczy z cudem. Jedyne czego możesz być pewny to to, że na Twojej drodze pojawią się oni. Krwiożercze, zdziczałe bestie, chcące Cię dopaść i zabić.
Ojciec z synem pokonują najgorszą w swoim życiu drogę, która skrywa przed nimi wiele niebezpieczeństw. Aby żyć, muszą trzymać się razem i pomagać sobie nawzajem. Rozpalać w swoich sercach nadzieję, że gdzieś tam istnieje życie. Życie inne niż te, które muszą wieść. Przedzierają się przez pustkę, która kiedyś była pełna życia. Poszukują nadziei gasnącej z każdym dniem.

Myślę, że "Droga" w pewnym stopniu odmienia spojrzenie na świat każdego czytelnika. Pomaga być wdzięcznym i pomaga docenić wszystko dookoła. Jeśli jesteście gotowi na pewne zmiany w swoim życiu - sięgnijcie po "Drogę".

13 komentarzy:

 1. zaciekawiłaś mnie ta książką
  dopisuję do swojej listy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ,,Drogę,, i oglądałam film na jej podstawie.
  Książka rewelacyjna:)

  OdpowiedzUsuń
 3. wchodząc na lubimy czytać zobaczyłam okładkę - i nagle mnie olśniło - widziałam film na podstawie tej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłaś mi ochoty na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przerażająca książka. Gustuję w trochę innych, ale może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam już ekranizację - tym bardziej ciekawa jestem lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa recenzja. Książka intrygująca, ale obecnie mam kilka książek do czytania, a w sumie też... trochę się boję sięgać po "Drogę".

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolałabym zobaczyć film na podstawie tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przymierzam się do tej książki, jednak póki co jest na dalekim miejscu w mojej kolejce...

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam na półce od dłuższego czasu, ale jakoś nie mogę się zebrać do lektury, choć wiem, ze warto. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To moja najukochańsza książka. Żadna inna nie wywołała we mnie tak ogromnych emocji jak właśnie ta :) W moim odczuciu to po prostu arcydzieło.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno przeczytam tę książkę. Nie darowałabym sobie gdybym przeoczyła taką perełkę.

  OdpowiedzUsuń