Czytelnicze podsumowanie 2017 #1


Od Nowego Roku minęło już kilkanaście dni. Za chwilę skończy się pierwszy miesiąc roku 2018. A u mnie (dopiero) nadeszła pora na czytelnicze podsumowanie 2017. W czterech częściach przedstawię Wam, jakie książki udało mi się przeczytać. Koniecznie dajcie znać, z którymi z wymienionych przeze mnie książek mieliście okazję się zapoznać. Zaczynajmy!

1. Sweetland - Michael Crummey

Chance Cove to osada na wyspie Sweetland. Jest zamieszkiwana przez kilkadziesiąd osób, które z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Rząd składa mieszkańcom propozycję z wysoką rekompensatą za opuszczenie podupadającej wyspy, co wywołuje ogromne poruszenie. Jednak istnieje pewien warunek, który musi zostać spełniony - jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Plany sąsiadów krzyżuje emerytowany latarnik - Moses Sweetland. Gdy zbliża się termin ostatecznej decyzji, narastająca niechęć mieszkańców Chance Cove daje Sweetlandowi podstawy do obaw o własne życie. Splot konfliktów, tragedii oraz wciąż żywych bolesnych wspomnień popchnie go do szalonego postanowienia, w wyniku którego świadomie skaże się na nieodwołalną izolację.

Moja ocena: 5/10

2. Pracownia dobrych myśli - Magdalena Witkiewicz

Sielska opowieść o szczęściu, przyjaźni i miłości. W małej, przytulnej pracowni, można poczuć czary. Krawcowa Pelagia przed wieloma laty prowadziła pracownię krawiecką w lokalu przy ulicy Przytulnej. Po śmierci kobiety, jej wnuk, Florian, postanowił otworzyć kwiaciarnię w tym samym miejscu. Florian i jego matka zaczynają życie od nowa. Otaczają ich przypadkowi ludzie, którzy z czasem stają się przyjaciółmi i wraz z nimi próbują układać swoje życie na nowo.


Moja ocena: 3/10

3. Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman

Druga część losów Mii i Adama. Pierwsza to "Zostań, jeśli kochasz". Od tragicznego wypadku mijają trzy lata. Mia po utracie bliskich próbuje zacząć życie od początku. Mia i Adam mieszkają po dwóch stronach Ameryki - ona jest wschodzącą gwiazdą wśród wiolonczelistek, a on wśród gwiazd rock'a. Czy los da im drugą szansę?

Moja ocena:6/10

4. Zapytaj księżyc - Nathan Filer

„Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.” Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.

Moja ocena: 7/10

5. Pięć osób, które spotykamy w niebie - Mitch Albom

Ciepła, optymistyczna i podnosząca na duchu opowieść o tym, co w życiu ważne. Sędziwy Eddie ginie, ratując małą dziew­czynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które wpłynęły na jego życie. Każda nauczy go jednej rzeczy, dzięki której będzie mógł pojednać się z tymi, którym na ziemi wyrządził krzywdę.

Moja ocena: 6/10

6. November 9 - Colleen Hoover

9 listopada to data, która zaważyła na losach Fallon i Bena. Tego dnia spotkali się przypadkiem i od tej chwili zaczynają tworzyć dwie historie: jedna to ich życie, drugą pisze Ben zauroczony swoją nową muzą. Choć los postanawia ich rozdzielić, to wzajemna fascynacja jest na tyle silna, że nie może pokonać jej ani czas, ani odległość. Co roku 9 listopada rozpoczyna kolejny rozdział historii - tej realnej i tej fikcyjnej. Gdy nieubłaganie zbliża się koniec powieści, szczęśliwe zakończenie wydaje się jedynie mrzonką, bo historia na papierze zaczyna różnić się od tej, w którą wierzy Fallon.

Moja ocena: 6/10

7. Muza - Jessie Burton

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

Moja ocena: 7/10

8. Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli - Walter Mischel

Badacz pokazuje dziecku słodką piankę marshmallow i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Co zrobi badane dziecko? Jakie będą implikacje tego wyboru dla jego przyszłego życia?

Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia: samokontrola nie tylko wiąże się z wyższymi wynikami w testach wiedzy i kompetencji szkolnych, lepszym funkcjonowaniem społecznym i poznawczym oraz większym poczuciem własnej wartości, ale także pomaga nam w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiu celów i przezwyciężaniu bolesnych emocji. Czy siła woli jest wrodzona, czy też można się jej nauczyć?

9. Woda dla słoni - Sara Gruen

Jacob Jankowski to żywiołowy student weterynarii, jego świat przewartościowuje wiadomość o śmierci rodziców. Pod wpływem impulsu rzuca studia i przyłącza się do wędrownego cyrku, który staje się dla niego zarówno zbawieniem, jak i piekłem na ziemi. Z determinacją próbuje odnaleźć się w tym pełnym skrajnych emocji świecie, sytuację komplikuje jednak uczucie do pięknej Marleny, żony charyzmatycznego tresera Augusta.

Moja ocena: 7/10

10. Dziewczyna z pomarańczami - Jostein Gaarder

Pewnego dnia 15-letni Georg znajduje niezwykły list, którego nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec. W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata. List przeleżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. W liście ojciec opowiada o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami; zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna. Inspirowany listem chłopiec usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granicę czasu i śmierci. Pomoże mu w tym pisana właśnie książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami.

Moja ocena: 6/10

4 komentarze:

  1. "Wróć jeśli pamiętasz" podobała mi się bardziej niż jej poprzedniczka :)"Woda dla słoni" oglądałam ale niezbyt go pamiętam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie słyszałam o tych książkach :o
    Pozdrawiam! Dolina Książek

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie czytałam żadnej z nich.😊📚📖🐼

    OdpowiedzUsuń
  4. Byłabym zainteresowana książką pt "zapytaj księżyc" :)

    OdpowiedzUsuń