"Ty" - Caroline Kepnes

Dziś swoją premierę ma thriller autorstwa Caroline Kepnes - "Ty" od Wydawnictwa WAB. Hipnotyzujące spojrzenie znajdującego się na okładce książki serialowego odtwórcy roli Joe Goldberga - Penna Badgleya przyciąga uwagę i zachęca do przeczytania opisu powieści. Ten z kolei nie pozostawia wyboru - tę książkę trzeba przeczytać! Dowiedz się, jak potoczą się losy głównych bohaterów - stalkera Joe oraz jego ofiary Beck.
Joe Goldberg pracuje w księgarni i interesuje się literaturą. W swojej głowie przechowuje dokładne informacje na temat bohaterów literackich i układa idealne scenariusze rozgrywających się w rzeczywistości wydarzeń. Jest zdolny poświecić i zrobić wiele, by wszystko ułożyło się po jego myśli. Mężczyzna liczy na to, że w końcu spotka kobietę swojego życia. O resztę zadba samodzielnie - zaplanuje każdą chwilę.

Pewnego dnia Guinevere Beck przekracza próg księgarni w East Village i niczego nieświadoma przemierza zapełnione książkami alejki. Joe obserwuje kobietę i uświadamia sobie, że nadszedł moment, w którym jego życie się zmieni. Spotyka swój ideał. Wykorzystuje internet by uzyskać niezbędne informacje na temat nieznajomej, która go zauroczyła. Jak się okazuje nie jest to trudne, ponieważ jej konto na Facebooku jest publiczne, a Twitter pełen jest postów przez nią zamieszczanych. Joe wie już, że znajomi mówią na dziewczynę Beck. Poznaje adres jej mieszkania. Miejsce jej nauki nie jest mu już obce. I co więcej - wie, gdzie Beck spędzi najbliższy wieczór. Zaplanowanie ponownego, pozornie przypadkowego spotkania nie sprawia mu najmniejszej trudności.
Akcję powieści śledzimy z perspektywy Joe, który wszystkie swoje myśli i uczucia kieruje bezpośrednio do Beck. Czasem jest łagodny, czasem nieprzyjemny, bywa zły i miewa pretensje. 

"Wchodzisz do księgarni, przytrzymujesz drzwi, żeby nie trzasnęły."
"Skąd się wzięłaś?"
"Pozwalam ci zniknąć między regałami..."
"Jestem tak przejęty tym, że zaraz cię zobaczę, iż w tej chwili świat dla mnie nie istnieje."
"Uśmiechasz się do mnie..."
"Beck, Beck, to miał być nasz wieczór, tylko nasz."
"Zrobiłem to dla ciebie."

Taka narracja sprawia, że wiemy bezpośrednio, co myśli główny bohater na temat rozgrywających się wydarzeń. Biorąc pod uwagę fakt, że Joe to stalker i psychopata jest to całkiem ciekawe doświadczenie. Podobało mi się, że Beck w sytuacji w jakiej się znalazła była sobą. Dziewczyna nie była świadoma, że jest osaczona przez swojego prześladowcę i że każdy jej ruch jest przez niego kontrolowany. Z tego powodu nie była dla niego marionetką idealną. Joe musiał nad wieloma sytuacjami pracować, aby osiągnąć upragnione rezultaty. Beck wyłamywała się z jego urojonego scenariusza właśnie przez bycie sobą. Książka wciąga i jest ciekawa. Oglądałam również serial. Przeczytajcie, obejrzyjcie - myślę, że nie będzie to stracony czas.


Tytuł: 
"Ty"
Autor: 
Caroline Kepnes
Ilość stron: 
412
Wydawnictwo:

1 komentarz:

  1. Serial mam już jakiś czas za sobą, a za książkę dopiero niedługo się zabiorę, ale mam nadzieję, że będzie warto :D

    OdpowiedzUsuń