"Spełnione życzenia" - Karolina Wilczyńska

Ten rok obfituje u mnie w poznawanie twórczości polskich autorek. Również w przypadku „Spełnionych życzeń” po raz pierwszy spędziłam czas z powieścią autorstwa Karoliny Wilczyńskiej. Słyszałam o popularnej serii „Stacja Jagodno” jednak nigdy nie miałam okazji jej przeczytać. Dopiero przepełniona świątecznymi emocjami nowość od Wydawnictwa Czwarta Strona zmieniła ten stan rzeczy.„Spełnione życzenia” to wielowątkowa powieść ukazująca życie kilkunastu bohaterów. Każdy z nich w okresie bożonarodzeniowym zmaga się z trudnościami i codziennie stawia czoła nowym wyzwaniom. Losy niedbającej o dwójkę dzieci matki alkoholiczki i ich ukochanej babci, małżeństwa marzące o posiadaniu potomków, zakochanej w chorym chłopaku nastolatki, niewiernego męża i innych łączą się w magiczny sposób w ciągu jednego grudniowego dnia. Życie bohaterów nie jest usłane różami. Często znajdują się w sytuacjach najgorszych z możliwych. Spośród wielu przedstawionych w powieści wątków najbardziej poruszył mnie ten dotyczący pani Krystyny – starszej kobiety, która poświęca całą siebie, aby zapewnić byt swoim wnukom. „Spełnione życzenia” to książka poruszająca trudne tematy – alkoholizm, choroby, zdradę, a nawet śmierć. Z całą pewnością autorka włożyła w tę książkę wiele różnorodnych emocji.

„Spełnione życzenia” to powieść na tzw. jeden wieczór. Duża ilość dialogów i niewielka ilość tekstu na stronie sprawiają, że czyta się ją naprawdę bardzo szybko. Co kilka stron akcja przenosi czytelnika w inne miejsce, do „kolejnego domu”. I właśnie to jest główny powód, który obniżył moją ocenę. Częste zmiany w śledzeniu losów nie dawały możliwości jakiegokolwiek przywiązania się do bohaterów. Historie nie były pogłębione – wyłącznie z krótkich opisów poznajemy sploty wydarzeń, które doprowadziły bohaterów do miejsc w jakich aktualnie się znajdują. Myślę, że mniejsza ilość bohaterów i poświęcenie im i ich historiom większej uwagi pozytywnie wpłynęłoby na moją opinię.
Podsumowując chciałabym dodać, że „Spełnione życzenia” to opowieść o ludzkich pragnieniach – pragnieniu miłości, ciepła, bliskości. To również historia pełna marzeń i bólu. Najnowsza książka Karoliny Wilczyńskiej pokazuje, że życie nie zawsze układa się po naszej myśli i powinniśmy doceniać to, co mamy. Dla jednych Święta Bożego Narodzenia bywają najpiękniejszym okresem w roku. Inni przeżywają wtedy osobiste tragedie. Widok pierwszej gwiazdki nie wywołuje na ich twarzach uśmiechu, a niektóre życzenia się nie spełniają.

Tytuł: 
"Spełnione życzenia"
Autor: 
Karolina Wilczyńska
Ilość stron: 
270
Wydawnictwo:

2 komentarze:

  1. Lubię książki polskich autorek. Tej nie znam ale spiszę tytuł i chętnie wypożyczę jeśli będzie dostępna w bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń